CHP’den açıklama: Mesut Kocagöz’ün istifasının ardından teleferik 3 kez denetlendi, adında adalet olan partiden hukuk garabeti!

T24 Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökan Zeybek ile Ensar Aytekin, eski ANET AŞ Genel Müdürü olan CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz‘ün, Antalya’daki teleferik kazasına tutuklanmasına tepki gösterdi. Zeybek ve Aytekin, Kocagöz’ün istifasının ardından teleferiğin 3 kez ağır ve hafif bakımlardan geçtiğini bildirerek, “Mesut Kocagöz, istifa etmesinin ardından 3 kez teleferik denetlenmesine rağmen, siyasi sebeplerle tutuklandı. Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı” açıklamasını yaptı.

Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET A.Ş. eski genel müdürü ve son seçimlerde CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamasından tutuklandı. 

2004-2014 döneminde AKP’nin yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı yapan Kocagöz, AKP’den ihraç edilince 2019 yerel seçimlerinde CHP’ye geçmişti. Muhittin Böcek’in belediye başkanlığını kazandığı seçimlerin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan ANET A.Ş.’nin başına getirildi. 2019 yılından itibaren Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET’in genel müdürü olan Kocagöz, Kasım 2023’te görevinden istifa etti, 31 Mart yerel seçimlerinde de CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçildi.

Teleferik tesisinde son bakımların 19 Şubat-4 Mart 2024’te yapıldığı ortaya çıkmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökan Zeybek ve Ensar Aytekin de Kocagöz istifa ettikten sonra teleferik şirketinin üç kez bakımdan geçtiğini bildirdi. 

TIKLAYIN – Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, teleferik faciasından tutuklandı: Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi, bilirkişi raporu hatalı

TIKLAYIN – Özgür Özel’den Mesut Kocagöz açıklaması: Bu karar siyasidir; sırf partilimiz diye günah keçisi ilan edemezsiniz

Zeybek, Kocagöz’ün istifasının ardından teleferiğin 3 kez ağır ve hafif bakımlardan geçtiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz, 2019-2024 arası Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET’in genel müdürüyken Kasım 2023’te görevinden istifa etmiştir. Mesut Kocagöz’ün istifasının ardından #teleferik 3 kez ağır ve hafif bakımlardan geçmiştir. Yaşadığı hezimetin intikamını Kepez halkını cezalandırarak almaya çalışan AKP zihniyetine soruyorum: Çorlu tren kazası sonrası tutuklanan sorumlu var mı? Soma katliamı sonrası tutuklanan sorumlu var mı? İliç faciası sonrası tutuklanan sorumlu var mı? Biliyoruz. Zalimin sonu yaklaştıkça zulmü artar ve daha da azgınlaşırmış. Bu hukuk garabetine geçit yok. Takipçisi olacağız.”

TIKLAYIN – CHP’li Yavuzyılmaz belge paylaştı: “Görmedim, duymadım” diyor ama Sanayi Bakanlığı’nın onaylamadığı bir sertifikasyon Türkiye’de iş yapamaz

TIKLAYIN – Antalya’da teleferik faciası: 1 kişi hayatını kaybetti, mahsur kalanların tamamı 23 saatte kurtarıldı, 13 sorumlu gözaltına alındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin de “Mesut Kocagöz, istifa etmesinin ardından 3 kez teleferik denetlenmesine rağmen, siyasi sebeplerle tutuklandı. Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı” diyerek, şunları söyledi:

“Hep söyledik, Türkiye’de iki TCK var: biri Türk Ceza Kanunu diğeri Türkiye Cumhuriyeti Karayolları. Bu ikisi birbiriyle ne kadar alakalıysa Adalet ve Kalkınmanın da AKP ile alakası o kadar. 50 bin insanımız depremde hayatını kaybetti. İmar affı çıkarıp binaları affeden, çürük kaçak yapıyı meşrulaştıran bir siyasi tutuklanmadı. Çadır satan Kızılaycılar tutuklanmadı. Çorlu tren katliamında, KYK asansörleri cinayetlerinde, Soma’da, Ermenek’te maden ocakları katliamlarında, İliç’te siyasi sorumlular tutuklanmadı. Ancak Kepez’de belediye başkanı CHP’Lİ diye tutuklama kararı verildi. Ve Mesut Kocagöz, istifa etmesinin ardından 3 kez teleferik denetlenmesine rağmen, siyasi sebeplerle tutuklandı. Adında adalet olan parti hukuk garabetine imza attı.”

TIKLAYIN – Antalya’daki teleferik faciası: Hangi kontroller, kim tarafından yapılmalıydı, sorumluluk kimde?

TIKLAYIN – Antalya’da teleferik faciasının ilk gününde neler yaşandı?

CHP heyeti Antalya’ya gitti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kocagöz’ün tutuklanmasıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, kararın siyasi olduğunun altını çizerek, “Soma’dan İliç’e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir. Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir. Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz” dedi. Özel, gelişmeleri yakından takip etmesi için CHP Grup Başkanı Ali Mahir Başarır başkanlığındaki heyeti de Antalya’ya gönderdi. Pazartesi saat 13.00’te Antalya Adliyesi önünde açıklama yapılacağı öğrenildi.

 

Mesut Kocagöz kimdir? 

1968 Antalya doğumlu olan Mesut Kocagöz, evli ve 2 çocuk babası. Mali müşavir ve bağımsız denetçi. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünü 1987-1988 öğretim yılında bitirdi.

1990-1991 yılları arasında, Ankara Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü’nde Sözleşmeli Personel, 1991 – 2002 yılları arasında, Antalya’da yıllarca vergi rekortmeni olan bir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yaptı. 2002 – 2004 yılları arasında, mali müşavirlik, kamuoyu araştırmacılığı ve çeşitli şirketlerde danışmanlık ve CEO görevlerini üstlendi.

2004 – 2014 yılları arasında, Kepez Belediye Başkan Yardımcılığı görevi, Mart 2014-2019 yılları arasında, Kepez Belediye Meclis Üyeliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği. Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu Başkanı, Asat Genel Kurul Üyeliği, Asat Spor Başkan Yardımcılığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeliği, Aldaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve AHB Antalya Hayvancılık Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

2016-2017 yılları arasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi Aldaş A.Ş. Genel Müdürlüğü, Ağustos 2017 – 2018 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Anet A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlık ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Mesut Kocagöz, 2019 Mahalli İdareler Seçiminde, Kepez Belediye Meclis Üyeliği, Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği. Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu Başkanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeliği görevlerine seçildi.

2019-2023 yılları arasında, Anet A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini sürdürdü. 31 Mart 2024 seçimlerinde CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçildi.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir