Hitler Bıyığını Neden Kare Şeklinde Bırakıyordu? Aklınıza Gelmeyecek İki İlginç Teori Var!

“Diş fırçası bıyık” denilen Adolf Hitler’in bıyığı, onu tanımlayan bir sembol hâline geldi.

Sahiden, bıyığını böyle tuhaf bir şekilde bırakmasının sebebi neydi? Teorileri birer birer anlatalım.

Gaz maskeleriyle ilgili olabileceği tahmin ediliyor.

I. Dünya Savaşı, kimyasal silahlara ve zehirli gazlara başvurulan savaşlardandı. Fransız, İngiliz ve Alman orduları; düşman askerlere karşı zehirli gazlar kullanıyordu. Hâl böyle olunca askerlerin gaz maskesi takması gerekiyordu.

Bu maskelerin işlevini yerine getirebilmesi için yüz ve maskenin arasında hava geçirmez bir mühür oluşturması lazımdı. Büyük ve gür bıyıklar, bu mühürlemeyi zorlaştırıyordu. İşte tarihçiler arasında popüler olan teoriye göre, Alman ordusunda görev yapan Hitler’in bıyığını böyle küçük bırakmasının sebebi buydu.

Charlie Chaplin’den etkilendiği de söyleniyor.

Özellikle 1910-1920 yıllarının ünlü komedyeni Charlie Chaplin’in bıyığı da kareydi. Teoriye göre Hitler, Chaplin’in imajını bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde taklit etmişti ve dikkat çekici bıyık stili kolayca tanınıp hatırlanmasına yardımcı olmuştu. Hatta Chaplin, 1940 yılındaki “Büyük Diktatör” adlı filminde, Hitler’i canlandırmıştı. Bıyığı ve davranışlarını taklit ederek onunla dalga geçiyordu.

Kimine göre ise Hitler’in kare bıyığı onu ayırt edici kılacak, akılda kalıcı bir imaj sunacak stilinin parçasıydı. Eğer amacı buysa gerçekten de istediğine ulaşmış gibi görünüyor. “Kare bıyık” deyince aklına Hitler gelmeyen var mıdır ki?

Kaynaklar: WIRED, Twisted Moustache

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir